пʼятниця, 27 листопада 2015 р.

«Ненароджене покоління»

                                                                                   … На чорному асфальті в наші дні
                                                                                   Валяється хлібця малий шматочок.
                                                                                   Він перед смертю марився колись
                                                                                   І був спасінням для синів і дочок.


Голод 1932-33 років охопив регіони України: Запорізьку, Донецьку, Катеринославську, Миколаївську, Одеську губернії. Його спричинили політичні чинники, це наслідок цілеспрямовано застосованого терору голодом, тобто геноцидом, проти мирних людей, проти українців як нації, проти селян як класу.  Внаслідок чого зник не тільки численний прошарок заможних  і незалежних від держави селян-підприємців, але й цілі покоління землеробського населення. Було підірвано соціальні основи нації, її традиції, духовну культуру та самобутність.
З України вивозили все, навіть квашені огірки, капусту та помідори, напевно залишаючи людей приреченими на голодну смерть. З квітня 1932р. по листопад 1933р., приблизно 500 днів в Україні загинули мільйони людей. Пік прийшовся на весну 1933 – вмирало 17 людей щохвилини, 1000 щогодини, майже 25000 щодня… Дослідники називають до 10 мільйонів жертв великого терору – мільйони безвинних жертв.  Проте, критерієм масштабності трагедії є, не лише цифри, а й здатність кожної людини сприймати  чуже горе, як своє. Всеосяжність цієї національної катастрофи можна збагнути лише глибиною  внутрішнього потрясіння кожного, хто вважає себе цивілізованою людиною. За антиукраїнською спрямованістю застосування, голод 1932-33рр. виявився найжахливішою зброєю масового знищення  та соціального поневолення селянства, якою скористався тоталітарний режим в Україні.
У центральній районній бібліотеці ім. Лесі Українки пройшов вечір-пам’яті «Невиплакані сльози України», за участю ліцеїстів 81, 82 груп Красноокнянського відділення ДНЗ «Фрунзівський професійний ліцей» (майстри виробничого навчання О.Г. Урсул, Л.О.Воробйова)
На вечорі йшлося про страшні події 1932-33рр., про причини, наслідки страшного терору. Декламувались вірші, від яких хололо в жилах. Цитували спогади людей, які вижили в тих пекельних подіях. А наостанок демонстрували відеоролик «Пам’яті жертв Голодомору».
А центральна дитяча бібліотека завітали до Красноокнянського НВК у 4-А клас (кл. керівник Піструїл О.Ф.) та провели урок-реквієм «Ціна хлібної скоринки».   Дітей ознайомили з подіями 1932-1933рр., формували повагу до подій тих часів, виховували почуття співпереживання, поваги до минулого України. Діти ділилися своїми враженнями про почуте: про голод, про ціну крихті хліба.




                                                                                    Бібліограф ЦБС       Москул І.В.




Немає коментарів:

Дописати коментар